Logo Cyklisté vítániCyclists Welcome
 EN 

Rakousko sjednotilo systém a značení dálkových cyklotras

1/15/2021

Rakousko sjednotilo systém a značení dálkových cyklotras

Rakousko sjednotilo systém a značení dálkových cyklotras. Vedle 6 evropských dálkových cyklotras EuroVelo bude mít i 12 národních cyklotras, které společně definovalo a odsouhlasilo 7 rakouských spolkových zemí. Zároveň bude síť páteřních dálkových cyklotras v Rakousku proznačena jednotným značením se symbolem rakouské vlajky, čísla R1-12 a názvem cyklotras.

Rakousko sjednotilo systém a značení dálkových cyklotras. Vedle 6 evropských dálkových cyklotras EuroVelo bude mít i 12 národních cyklotras, které společně definovalo a odsouhlasilo 7 rakouských spolkových zemí. Zároveň bude síť páteřních dálkových cyklotras v Rakousku proznačena jednotným značením se symbolem rakouské vlajky, čísla R1-12 a názvem cyklotras. Po podobné systematice volají organizace spojené do Národního koordinačního centra pro cyklistiku (NKCC) v Česku již dlouhá léta. Zároveň zpracovalo rakouské Ministerstvo pro ochranu klimatu, životní prostředí, energie, inovace, mobilitu a technologie grafický manuál značení dálkových cyklotras v Rakousku.

Jednotnou systematiku dálkových cyklotras dle evropských cyklotras EuroVelo stvrdila národní konference o cyklistice již v 2019 na základě podkladů pracovní skupiny pro cykloturistiku. Cílem je celou síť 6+12 dálkových cyklotras v Rakousku sjednotit do roku 2030. Provedení jednotlivých cyklotras na základě jednotných předpisů (RVS 03.02.13 Radverkehr idgF) spadá do kompetence jednotlivých spolkových zemí s finančním přispěním rakouského státu.
Více na https://www.klimaaktiv.at/mobilitaet/radfahren/designhandbuch-radrouten.html