Aktuality Cyklisté vítáni

Cyklisté vítáni: Dobíjení elektrokol a navigace Locus

Podívejte se na interaktivní mapu s místy pro dobíjení elektrokol.

Certifikace služeb pro cyklisty Cyklisté vítáni zavádí dvě letní novinky, kterými potěší zejména uživatele elektrokol a chytrých telefonů. Vybraná certifikovaná zařízení rozšíří svou nabídku o možnost nabíjení elektrokol. „Rozhodli jsme se pro doplnění kritérií certifikace, abychom tak vyšli vstříc každodenní potřebě majitelů elektrokol,“ říká Petr Kazda z Nadace Partnerství, která certifikaci koordinuje. Druhou letní novinkou je potom možnost zobrazení certifikovaných objektů v jedné z nejpopulárnějších outdoorových aplikací Locus.

Meziroční nárůst elektrokol se začíná projevovat i v cykloturistice, a tak na tento trend reagují i cykloturistické služby. „Potkat cykloturistu s elekrokolem dnes už není vzácností. S rostoucí výdrží baterií dobývají elektrokola také horské terény a dálkové cyklotrasy, jako je například stále populárnější Stezka železné opony nebo Greenway Praha-Vídeň. Proto stále více poskytovatelů služeb nabízí svým klientům možnost dobití,“ vysvětluje Kazda. Během obědové zastávky pomůže energie ze zásuvky baterii elektrokola významně oživit. Například doba 2 hodin dobíjení dokáže baterii zajistit50% nabití, přitom provozovatele zařízení stojí běžná spotřeba energie při dobíjení 2 až 4 Kč v závislosti na jeho tarifu. „Certifikovaným zařízením necháváme možnost službu nabíjení zpoplatnit. Zatím ale možnost dobití chápou spíše jako konkurenční výhodu, kterou poskytují zdarma,“ pokračuje Petr Kazda. 

Podobné služby již fungují i v zahraničí – například podél dálkových stezek, jako je Dunajská stezka / EuroVelo 6 či Rýnská stezka / EuroVelo 15, jsou cyklistům k dispozici veřejné dobíjecí stanice. „Funguje to velmi podobně jako u aut. U nás je třeba síť dobíjecích stanic vytvořit zejména na úsecích s kopcovitým terénem,“ doplňuje Daniel Mourek z Nadace Partnerství, který je zároveň viceprezidentem Evropské cyklistické federace.

Nabídku zařízení pro dobíjení elektrokol najdou cyklisté na webových stránkách www.cyklistevitani.cz, v terénu podle oranžové značky usmívajícího se kola se symbolem elektrické zástrčky. „Chceme elektrocyklistům usnadnit plánování výletů. Na našich webových stránkách tak najdou možnosti dobíjení vyhledatelné podle oblíbených cyklostezek a cyklotras,“ doplňuje Kazda.

Druhou zmiňovanou letní novinkou je zařazení certifikovaných objektů do outdoorové navigace Locus. „Certifikovaná zařízení jsou již zobrazována například na mapy.cz nebo na serveru cykloturistika.cz. Locus je ale první navigace, ve které se certifikovaná zařízení zobrazují. Cyklistům tak usnadní výběr restaurace, ubytování nebo turistického cíle. Důležité pro nás bylo, že je navigace k dispozici zdarma, zároveň se v nezávislých testech umisťuje mezi nejlepšími,“ uzavírá Petr Kazda.

 • Věděli jste, že...

  Hledáte zajímavou dovolenou? Vinařské stezky Vás přivedou k lidem, kteři jsou prosluli pohostinností, dobrým vínem a otevřeným srdcem.

  Zábava cestou do práce?

  Zúčastněte se i s vašimi kolegy soutěže Do práce na kole!

 • leden 2021
  poútstčtsone
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  Všechny akce
 • 20. 1. 2021
  TERMÍNY VELETRHŮ 2021

  TERMÍNY VELETRHŮ. Pevně doufáme, že na některém z uvedených veletrh...

   
  15. 1. 2021
  Rakousko sjednotilo systém a zna...

  Rakousko sjednotilo systém a značení dálkových cyklotras

   
  Všechny aktuality

 • Největší česká nadace pro lidi a pro přírodu. Podporuje také rozvoj cyklistické dopravy a cykloturistiky. Certifikaci Cyklisté vítáni rozvíjí od roku 2005.
  Více